پنج شنبه، 29 مهر 1400

یادداشتی برای یک انتخابات خاص!

ابطال انتخابات چگونه مترادف صیانت آرا می شود؟!/ در انتخابات جهرم و خفر چه گذشت؟؟

1
8 443
کد خبر: 30
مدعیان تخلف در انتخابات مجلس حوزه انتخابیه جهرم وخفر با چه دلایلی پیگیر ابطال انتخاب شده اند؟!

جهرم و خفر از معدود حوزه های انتخابیه هستند که با گذشت بیش از سه هفته از انتخابات مجلس یازدهم، صحت انتخابات در آن حوزه ها به تایید شورای نگهبان نرسیده است، اما چرا؟!

در این یادداشت قصد هیچ گمانه زنی یا ارائه پیشنهاد برای مرجع تصمیم گیرنده(شورای نگهبان) ندارم و صرفا برای  مخاطبانی که جویای دلایل اعتراضات در جهرم و خفر هستند نکاتی را اطلاع رسانی میکنم که برگرفته از مواضع طرفین اصلی انتخابات در این دو شهرستان است.

شاکی اصلی این انتخابات علیرضا صحراییان مشهور به مهندس صحراییان است که قبل از کاندیداتوری فرماندار مرکز همین حوزه انتخابیه بود و بمنظور کاندیداتوری استعفا داد
متهم تخلف در این پرونده نیز دکتر محمدرضا رضایی کوچی است که سه دوره متوالی از این حوزه انتخابیه بر کرسی نمایندگی مجلس نشسته و هم اکنون رییس کمسیون عمران مجلس است.
لازم به ذکر است هر دو طرف همدیگر را به تخلف متهم میکنند اما شاکی اصلی این پرونده که به تخلفات گسترده معترض شده مهندس صحراییان است که با حدود ۴هزار رای کمتر بعنوان نفر دوم انتخابات اعلام شده است. 

اما نکته حائز اهمیت در مورد حواشی انتخابات این حوزه انتخابیه این است که نماینده ولی فقیه در جهرم نیز در خطبه نمازجمعه بروز تخلفات را تایید کرد و خواستار پیگیری شد، وی در سخنان خود اعلام کرد در همه انتخاباتها کم و بیش تخلفاتی وجود دارد اما در این انتخابات تخلفات گسترده و سازمان یافته بوده است.


پس از سخنان معترضانه امام جمعه، برخی طرفداران منتخب این کارزار سیاسی پر حاشیه، در فضای مجازی علیه امام جمعه مطالب توهین آمیز و اتهاماتی مطرح کردند که حواشی انتخابات را وارد مرحله جدیدی کرد.
برخی از مسئولان نهادهای مهم از جمله فرمانده سپاه جهرم در دفتر امام جمعه حضور یافتند و با محکوم کردن بی احترامی ها به امام جمعه از مواضع وی پشتیبانی کردند و پس از آن نیز بیانیه ای از طرف تیپ ۳۳المهدی در حمایت از امام جمعه جهرم انتشار یافت.

معترضان از شورای نگهبان درخواست برخورد قانونی و رد صلاحیت متخلف و ابطال انتخابات را دارند و اهم دلایلشان به این شرح است:

در روند برگزاری انتخابات اخلال ایجاد شده و با وجود تمدید انتخابات تا ساعت ۲۲، شعب اخذ رای ساعت ۲۰ تعطیل شده و هزاران نفر موفق به شرکت در انتخابات نشده اند ، و مهمتر اینکه برخی از شعب بصورت گزینشی به اخذ رای ادامه داده اند!

خرید و فروش هزاران رای در این انتخابات که در بسیاری از نقاط هر دو شهرستان رخ داده است و میزان خرید آرا به حدی بوده که در نتیجه موثر بوده است.

البته تخلفات دیگری هم مطرح است اما مهمترین تخلفات تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات موارد فوق الذکر است و از آنجا که شواهد زیادی برای آن ارایه شده و شخصیتهایی نظیر امام جمعه بروز برخی از این تخلفات را تایید کرده اند باعث شده این حوزه انتخابیه به همراه سه حوزه دیگر از بین ۲۰۸  حوزه انتخابیه کل کشور تا سه هفته پس از انتخابات نیز نتوانند گواهی صحت انتخابات را از شورای نگهبان دریافت کنند.

طرفین رقیب در این انتخابات پویش هایی را تشکیل داده و هر کدام با توجیهاتی انتظارات متفاوتی از شورای نگهبان دارند:
حامیان نماینده فعلی با این دلیل که انتخابات سالم برگزار شده و اگر تخلفاتی هم بوده از طرفین بوده و میزان آن زیاد نیست از شورای نگهبان میخواهند به آرای اکثریت که پاک بوده احترام بگذارد و صحت انتخابات را تایید کند.

اما معترضان در مقابل این افراد میگویند هرچند آنها هم معتقدند حدود ۷۰ هزار رای صحیح و پاک به نفع طرفین وارد صندوقها شده اما به دلیل اختلاف کم نفر اول و دوم میزان تخلفات را در نتیجه تاثیر گذار میدانند و بر همین اساس ابطال انتخابات را صیانت از قانون و آرای مردم برمیشمرند.

به گزارش صدای فرزندان ایران، شورای نگهبان به مرور و در چند مرحله از دو روز پس از انتخابات، صحت انتخابات ۲۰۴ حوزه  انتخابیه را رسما اعلام کرده اما در مورد ۴ حوزه از جمله «جهرم و خفر» تصمیمی را تا زمان درج این متن اعلام نکرده است.
ابطال انتخابات در حوزه هایی که تخلفات آنها تاثیر گذار باشد و برای شورای نگهبان به اثبات برسد مسبوق به سابقه است ، این نهاد نظارتی به منظور بررسی اعتراضات یک هیات بازرسی ویژه را در روزهای گذشته به جهرم و خفر اعزام کرده و انتظار می رود به زودی تصمیم خود را اتخاذ و اعلام کند. 

نکته: با پایان این "نگاشته سردبیر"، در راستای صداقت با مخاطبان اعلام میشود هرچند تلاش شده این مطلب منصفانه و بر اساس واقعیات نگارش شود اما سردبیر در این موضوع بی طرف نیست و از منتقدان رییس کمسیون عمران مجلس است که یکی از طرفین این پرونده است.

تبلیغ

نظرات

User Avatar
  • علی
  • در تاریخ : 27 اسفند 1398 10:30
سلام
نتیجه معلوم هست کسی که تونسته باوجود رد صلاحیت با فشار تایید صلاحیت بشه ،بازم با همون فشار انتخابات پر از تخلف از هر نوع رو تایید می‌کنه
خبر رسید دوست شفیق رضایی (وزارت کشور) کار رو با یه نامه برای این امر مهیا کرده
  • 0

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید