صفانیوز

» اصولگرایان به تب راضی شدند! لاریجانی رئیس شد


اصولگرایان که هیچ گزینه و شانسی برای تکیه بر کرسی ریاست مجلس دهم نداشتندناچار شدند به لاریجانی برای ریاست مجلس رای بدهند.

 

اصلاح طلبان پس از گذشت سه دوره علی رغم رد صلاحیت چهره های اصلی جناح خود، در عمل اثبات کردند که بیش از صدنفر از حامیان وفادار خود را راهی مجلس دهم کرده اند که در راس آنها محمدرضا عارف (معاون اول دولت اصلاحات ) قرار دارد.

چیدمان سیاسی سه مجلس گذشته و ردصلاحیتها موجب شد که هفتم اسفند پیروزی غیرقابل پیش بینی اصلاح طلبان علی رغم موانع بسیار به شمار آید. به شکلی که حتی سر لیست اصولگرایان از راهیابی به مجلس دهم بازماند.

اصلاح طلبان با پیروزی در هفتم اسفند بدنبال پیروزی در مرحله دوم انتخابات و پس از آن پیروزی در انتخاب هیات رئیسه مجلس بودند، هرچند که جناح اصلاح طلب نتوانست گزینه اول خود را بر روی کرسی ریاست بنشاند اما نکته حائز اهمیت آنجاست که طیف اصولگرای مجلس حتی گزینه ای که شانس رقابت با گزینه اصلاحات را داشته باشد نداشتند و لاریجانی که از موافقان برجام است با کمک اصلاح طلبان خود را به مستقلین و اصولگرایان مجلس تحمیل کرد. 

میتوان گفت اگر انتخابات را در سه آوردگاه (هفت اسفند، 10اردیبهشت و هیات رییسه ) بنگریم علی رغم ریاست لاریجانی، اصلاح طلبان در مجموع حتی به فراتر از آنچه که انتظار میرفت دست یافته اند.

اصولگرایان تندرو در سالهای گذشته سخنرانی لاریجانی را به اغتشاش کشیده بودند، در جریان تصویب برجام وی را خائن قلمداد کرده بودند و لاریجانی هم در اوخر ریاست جمهوری احمدی نژاد وی را از مجلس بیرون کرده بود و حتی در انتخابات اخیر نیز بصورت مستقل اعلام کاندیداتوری کرد،  از طرفی حامیان دولت رقابت وی و عارف را یک رقابت درون لیستی میدانستند چون لاریجانی در لیست امید هم جای گرفته بود. جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت نیز در آستانه افتتاح مجلس جدید، کسانی که به اصلاح طلبان رای داده اند و مانع ورود چهره هایی همچون حداد عادل به مجلس شده بودند را لعنت کرده بود!

همه موارد فوق گویای این است که ریاست لاریجانی به هیچ عنوان به معنای پیروزی اصولگرایان نیست، و اصلاح طلبان به مرگ گرفتند تا اصوالگراها به تب راضی شدند، چون اگر هر گزینه ای از طرف آنها کاندیدای ریاست میشد موجب پیروزی عارف و شکست مفتضحانه اصولگرایی در مجلس دهم میشد.

به نظر میرسد اصولگرایان تا چهارسال دیگر هرگز نتوانتد گزینه ای مطلوب خود را به ریاست مجلس برسانند.

 مهراندیش/صفانیوز

 

» مربوط به دسته : یادداشت ها و مقالات
نویسنده : admin / تاریخ : 9 خرداد 1395 / نظرات : 0 /پرینت مطلب
توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
توجه : حتما آدرس وب سایت خود را در قسمت متن نظر وارد کنید.
نام:*
ایمیل:*
پايگاه اطلاع رساني رهبر انقلابسايت رياست جمهوريهاشمي رفسنجانيسيد محمد خاتميدانشكده خبردوستان صفانیوزصبح شیرازدال نیوزارگ شیرازصفانيوزبانک ترانهجبهه تدبیر و توسعه فارسسفارش تبليغات
طراحی و بهینه سازی : (حقیقت)
تمامی حقوق برای صفانیوز محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از خبرها تنها با ذکر منبع مجاز است.