صفانیوز

» یادمان باستانی جاماسب در حال فروپاشی است


یادمان جاماسپ بزرگ (اولین پزشک ایرانی) که علاوه بر باستانی بودن دارای ارزشهای معنوی و مذهبی نیز میباشد در حال تخریب است و مورد دستبرد و حفاری غیرمجاز قرار گرفته،حیوانات وحشی حفره های ایجاد شده در  این اثر ملی ارزشمند را به آشیانه شبانه خود مبدل کرده اند.
مسئولان تاکنون هیچ اقدام موثری برای جلوگیری از تخریب این یادمان باستانی انجام نداده اند و حتی در حد یک بازدید نمایشی هم به یادمان جاماسب بزرگ  اهمیت نمیدهند!


در دهه های گذشته با پیگیری های که مردم انجام دادند داربستهایی در کنار یادمان جاماسپ قرار گرفت و کارهای بسیار محدودی انجام شد ؛ الان سالهاست که این داربستهای زنگ زده در محل قرار دارد و پیشنهاد میشود این داربستها نیز بصورت جداگانه در لیست آثار ملی ثبت شود چون تا کنون این داربستها نیز زنگ زده و عتیقه شده اند و ارزش تاریخی پیداکرده اند!
نکته جالب اینکه بعضی از اهالی محل اینگونه میگویند که همان کسانی که برای مرمت این اثر آمدند خودشان به آن دستبرد زده اند و سپس آن را رها کرده اند، هرچند این ادعا فقط یک شایعه هست و نمیشود بصورت قطعی صحت آن را تایید کرد!
به گزارش صفانیوز وضعیت این میراث ملی نسبت به سه سال گذشته بدتر شده است و مشاهدات بیانگر افزایش شکافها و نشانه های فروپاشی در ساختمان این بناست و متاسفانه در صورت عدم رسیدگی فوری، احتمالا بزودی یادمان جاماسب کاملا دچار فروپاشی خواهد شد و اثری از آن باقی نخواهد ماند.
عدم رسیدگی به این اثر ملی در حدی است که افراد سوء استفاده کننده به راحتی در این محوطه باستانی رفت و آمد دارند و حتی در سالهای اخیر از قرار دادن یک سایه بان  و حفاظ موقت (برای جلوگیری از ورود آب باران به حفره های غیرمجاز ایجاد شده در این بنا) اجتناب شده است، و بنطر میرسد به دلایل نامعلوم این بنا را عامدانه رها کرده اند تا تخریب شود.
فعالان حوزه میراث فرهنگی منطقه خفر از سازمانهای مردم نهاد کشور تقاضا دارند برای جلوگیری از فروپاشی این میراث ملی اقدامات لازم را انجام داده و مسئولان را برای رسیدگی فوری به وضعیت یادمان باستانی جاماسب تحت فشار قرار دهند.


تصویر یادمان باستانی جاماسپ در حال فروپاشی:


حفاری های غیرقانونی در پیکره یادمان جاماسپ بزرگ:


کتیبه هایی که در آغاز دوران اسلامی بر روی یادمان جاماسپ نصب شده بود بر زمین افتاده و در هم شکسته است و قسمتهایی از آن در آخرین بازدید ما در همان محوطه قابل مشاهده است.

معرفی کوتاه جاماسب بزرگ و یادمان باستانی وی در خفر فارس:

جاماسپ فیلسوف  نیمه افسانه ای ایران باستان و داماد زرتشت است.
او همسر پوروچیستا کوچکترین دختر زرتشت بود و در زمان هخامنشی؛ ساسانی و حتی دوران اسلامی همواره مورد احترام و توجه سلسله ها و ادیان مختلف بوده است.

بنای یادمان وی در دوران ساسانی تجدید بنا شده  و پس از آن در دوران اسلامی نیز نگهداری و مرمت شده است حدود 700 سال قبل (در  دوران  اسلامی) کتیبه ای عربی بر آن نصب شده بود که هم اکنون در هم شکسته و بخشی از کتیبه مذکور در محل یادمان بر زمین افتاده! و قابل مشاهده است.
این یادمان باستانی و بسیار ارزشمند از اماکن مقدس زرتشتیان محسوب میشود و البته همانطور که گفته شد  همواره مورد احترام همه اقوام و ادیان ایرانی است.

یادمان جاماسب بر روی تپه ای در ساحل رودخانه خفر (قره آغاج) و ما بین روستاهای گاره؛ كراده و بالاشهر واقع شده است. (كیلومتر85 جاده شیراز-خفر-جهرم) مقبره جاماسب به شماره986 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
نویسنده : admin / تاریخ : 17 مرداد 1395 / نظرات : 0 /پرینت مطلب
توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
توجه : حتما آدرس وب سایت خود را در قسمت متن نظر وارد کنید.
نام:*
ایمیل:*
پايگاه اطلاع رساني رهبر انقلابسايت رياست جمهوريهاشمي رفسنجانيسيد محمد خاتميدانشكده خبردوستان صفانیوزصبح شیرازدال نیوزارگ شیرازصفانيوزبانک ترانهجبهه تدبیر و توسعه فارسسفارش تبليغات
طراحی و بهینه سازی : (حقیقت)
تمامی حقوق برای صفانیوز محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از خبرها تنها با ذکر منبع مجاز است.